Demlemeden Önce

Demleme Rehberi

Kahve Çekirdekleri

Popüler inanışın aksine, espresso belirli bir kahve çekirdeği değildir. Espresso olarak listelenen bir paket kahve çekirdeği gördüğünüzde, sadece kahve kavurucunun bir espresso makinesinde kullanılmak üzere bu çekirdek karışımını tavsiye ettiği anlamına gelir. Bununla birlikte, genel olarak, herhangi bir kavrulmuş kahve çekirdeği, espresso dahil olmak üzere herhangi bir ekstraksiyon yönteminde kullanılabilir. Flair’deki en yüksek espresso seviyesi için aşağıdaki gereksinimler karşılanmalıdır:

Her zaman, satın alınmadan en geç birkaç hafta önce kavrulmuş kahve çekirdekleri ile başlayın. Hazır öğütülmüş kahve,  çünkü espresso için standart öğütme boyutunun olmaması ve öğütülmüş kahvenin neredeyse tüm depolanmış CO2’yi kaybetmesinden dolayı, asla iyi bir krema sunmaz. 

Kahve kavurucularının belirlediği, espresso için yapılan karışımlar veya tek orijinden gelen çekirdeklerle başlamayı tercih edin. Bu çeşitler, espressonun sağladığı gelişmiş lezzet profilleri ile iyi uyum sağlaması ve çoğu durumda krema oluşumunu arttırması amacıyla seçilmiştir. 

Demleme işleminden dakikalar öncesine kadar kahve çekirdeklerinin öğütülmemesi çok önemlidir. Bu şekilde kahvenizde en yüksek kalite, en iyi tat ve bolca krema elde etmiş olacaksınız.

Kahve Çekirdeklerinizi Öğütme İşlemi

Flair için öğütülen kahve çekirdekleri, normal kahve makineleri için öğüttüğünüz kahve çekirdeklerinden daha ince olmalıdır. Bununla birlikte, en iyi seviyede krema elde etmek için her kahve karışımına farklı öğütme ayarı uygulamak gerekebilir. 

Doğru bir öğütme işlemi için, bıçaklı öğütücü değil dişli bir öğütücü kullanmalısınız. Bunun sebebi; dişli öğütücülerin kahve çekirdeklerini daha eşit boyutlarda öğütmesi ve tüketiciye öğütücü boyutlarını değiştirebilme imkanı sunarak farklı boyutlarda kahve öğütülmesine imkan sağlamasıdır. Dişli öğütücü olmadan Flair ile istenen krema miktarını elde etmeniz zor olacaktır.

Dişli Öğütücü

Çekirdekleri Belirli Bir Boyutta Parçalar ve Farklı Boyutlarda Öğütme Yapılabilir

Bıçaklı Öğütücü

Çekirdekleri Düzensiz Şekilde Keser ve Farklı Öğütme Boyutu Ayarlanamaz

Flair’de, kahve tanecikleri çok iri veya çok büyük olduğunda, krema oluşmaz, çünkü büyük parçalardan su geçerken direnç ile karşılaşmaz. Alternatif olarak, çok ince öğütülmüş kahve, kahvenin geçmesine izin vermez ve Flair’in kırılmasına neden olabilir. Demlemeye çalışırken kolu indirmek için çok uğraşıyorsanız, durun ve çekirdeklerinizi daha iri öğütün.

Öğütülmüş Kahvenizi Sıkıştırma İşlemi

Taze öğütülmüş kahvenizi portafiltre içine koyarak kahvenizi sıkıştırmış olursunuz. Eğer öğütülmüş kahveniz gerektiği şekilde eşit bir biçimde dağıtılmamışsa, su bazı kanallardan rahatlıkla geçerken bazı kanallar kahve ile tıkandığı için geçemez. Öğütülmüş kahvenizin filtrenin her yerine eşit olarak dağıldığından ve kahve yatağının yüzeyinin düz olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir. Demleme işleminde kolu indirmekte oldukça ciddi bir sıkıntı çekiyorsanız, kahve çekirdekleriniz fazla ince öğütülmüş demektir.

Demleme İşlemi İçin Su Sıcaklığı

Bol kremalı bir espresso demlemek için su sıcaklığı dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biridir. Genel bir kural olarak, 93°C demleme işlemi için uygun sıcaklık olarak kabul edilir. Çekirdek ne kadar fazla kavrulmuşsa, su da genellikle o oranda daha ılık olabilir, kabaca 90°C veya 195°F diyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus; özüt elde etme işlemi boyunca sıcaklığın sabit kalmasının sağlanmak amacıyla, Flair demleme başlığının (ve eğer paslanmaz çelik versiyonuna sahipseniz, pistonunu önceden ısıtılmasıdır.

212°F/100°C - Suyun Kaynama Sıcaklığı
205°F/96°C - Light Roast Çekirdekler İçin Üst Limit
200°F/93°C - Flair Espresso için İdeal Sıcaklık
195°F/90°C - Dark Roast Çekirdekler için Alt Limit

Flair Espresso olarak, suyunuzu ısıtmak ve kaynadıktan hemen sonra anında kullanabileceğiniz kaz boyunlu bir kettle kullanmanızı tavsiye ederiz.

Demlemeye Hazır mısın?

Demleme bölümüne geçiş yapmak için tıklayın

0
Sepet