Espresso 101

Demleme Rehberi

Espresso Nedir?

Espresso bir kahve demleme yöntemi olmasının yanı sıra, bir çeşit özüt elde etme, özütleme yöntemi olarak da bilinir. Espressoyu diğer kahve demleme şekillerinden farklı kılan ise, espresso yapılırken, az miktarda sıcak suyun, ince öğütülmüş kahveden basınç sayesinde geçmesinin sağlanmasıdır. Sonuçta ise, üstünde krema kıvamında doğal bir köpük tabakası bulunan, diğer kahve çeşitlerine kıyasla daha güçlü, daha yoğun ve az miktarda bir kahve elde edilmiş olur.

Espresso, aynı ölçüdeki diğer kahve çeşitlerine göre daha fazla kafein içerir fakat bir bardak normal kahvede genel olarak bir-iki shot espressodan daha fazla kafein bulunur.

Krema Nedir ?

Krema, güzelce demlenmiş bir shot espressonun üst kısmında biriken kalın köpük tabakasıdır. Bu köpüğün oluşmasını şu iki etken madde sağlar; basınç uygulanan suyun taze öğütülmüş kahveden geçişi esnasında açığa çıkan karbondioksit ve suda çözünmediği için küçük baloncuklar şeklinde asılı kalan kahve yağlarının emülsiyon (sıvı-sıvı karışım) oluşturma sürecinden geçmesi.

Krema Neden Önemlidir ?

Flair Espresso olarak, kremayı birinci derecede başarı unsurumuz olarak kullanıyoruz. Krema elde etmek, kahveyi doğru şekilde demlediğinizin bir göstergesidir. Eğer krema elde edemiyorsanız, Flair ile kahvenizi demlerken; bu oldukça önemli 4 ana etmeni, kahve çekirdeklerinizi, öğütücünüzü, kahve yatağındaki direnci ve suyunuzun sıcaklığını aşağıda görüldüğü üzere çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Daha fazla bilgi için lütfen yazımızın ‘’Demlemeden Önce’’ kısmını okumaya devam edin.

Kahve Çekirdekleri

Öğütücü

Kahve Direnci

Sıcak Su

Bu dört ana etmenin espressonuzu nasıl etkilediğini daha detaylı öğrenmek için lütfen aşağıdaki butona tıklayın.

0
Sepet