Espresso 101

Sıkça Sorulan Sorular

S: Flair ile Aeropress gibi diğer ürünlerin farkı nedir?

C: Espresso, ekstraksiyonu gerçekleştirmek için minimum 6-9 BAR basınç gerektirir. Bu, krema üretimi ve espresso ile ilişkili daha koyu renkler ve tat hissi vermesi adına gerekli miktarda çözünmüş katıları çıkarmak için önemli bir bileşendir. Aeropress ve diğer benzer küçük demleme araçları, sistemin boyutuna ve gücüne bağlı olarak, espresso için gerekli olandan çok daha az olan 1-3 BAR basınç kapasitesine sahiptir.

S: Flair Classic, Signature ve PRO 2 modellerinin arasındaki fark nedir?

C: Tüm Flair modelleri, orijinal Flair ile aynı katı alüminyum bileşenlerle üretilmiştir. Hem Klasik hem de Signature modelleri daha küçük, standart demleme başlığını kullanır, ancak Signature serisi standart olarak Tabansız 2’si 1 arada portafiltre ile birlikte gelir. Classic ve Signature modelleri arasındaki diğer bir fark, Signature modellerinin Krom, Mat Siyah ve Bakır kaplama nedeniyle el işçiliği parlatma işleminden geçmesidir. PRO 2 serisi, Signature hattıyla aynı renk seçeneğyle gelir, ancak daha büyük PRO 2 demleme başlığımız, silikon korumalı Manometre ve diğer yükseltmeleri içeriyor! Daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

Model Farklılıkları

S: Flair kullanırken çekirdekleri ne kadar iri veya ince öğütmeliyim?

C: Öğütülmüş çekirdekleriniz iriliği, kullandığınız kahvenin kendisine ve ne kadar kahve kullanmak istediğinize bağlı. Fakat, Flair ile espresso yaparken, filtre kahve için öğütülen kahveden daha ince öğütmeniz gereklidir. Eğere demleme yaparken hiç krema görmüyorsanuz, istediğiniz tat seviyesine ulaşana kadar kahve miktarını artırın ve daha ince öğütün. Unutmayın, eğer kola çok fazla baskı yapmanıza rağmen hareket etmiyorsa kahveniz çok ince öğütülmüştür. 

S: Basınç kolunu aşağıya çekerken neden çok az direnç oluşuyor ve ekstraksiyon bir kaç saniye sürüyor?

C: Basınç veya direnç yoksa, büyük olasılıkla bunun sebebi çok iri öğütme yapmanız ve/veya kahve miktarının çok düşük olmasıdır. Kahvelerinizi daha ince ve/veya daha yüksek dozda olacak şekilde yeniden öğütün ve eşit şekikde dağılımın gerçekleştiğinden emin olun. Öğütülmüş olarak aldığınız kahvenin Flair’da işe yaramayacağını unutmayın. 

S: Basınç koluna uyguladığım basıncın doğru olduğunu nasıl anlayabilirim?

C: Kolda orta derecede bir direnç hissederken 35-45 saniye arasında basınç uyguladığınızda genellikle doğru kuvvete sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Flair’i bir teraziye yerleştirebilir ve normalde yaptığınız gibi bir çekim yapabilirsiniz. İyi bir ortalama, kol üzerinde tüm demleme süresi boyunca sürdürülen yaklaşık 14-18 kg kuvvettir.

S: Hangi demleme ekipmanına, ne kadar süre ön ısıtma uygulamalıyım?

C: Silindirin önceden ısıtılması sıcaklık stabilitesi için gereklidir. Silindiri kaynamış su ile doldurun ve demlemeden önce en az 30-45 saniye ısıtın. Paslanmaz çelik pistonu satın aldıysanız, bunun da önceden ısıtılması gerekir. Son olarak, bardağınızı sıcak suyla önceden ısıtmak, içeceklerinizi daha uzun süre sıcak tutabilir!

S: Neden Krema elde edemiyorum?

C: Buraya tıklayarak Espresso 101 bölümüne gidin.

S: Çok daha uygun olmasına rağmen neden önceden öğütülmüş kahve kullanmamalıyım?

C: Öğütülmüş kahve, espresso makinelerinde kullanılmak üzere kalibre edilmez ve Flair da bir espresso makinesidir. (denemeleriniz çok hızlı veya muhtemelen çok yavaş olacaktır). Kahve çekirdekleri, öğütüldükten hemen sonra depolanan CO2’yi kaybeder ve hızlandırılmış bir oranda kurur. Çekilmiş kahve özellikle basınçlı demleme için kötüdür.

S: Flair ile iyi seviyede krema elde etmek için hangi öğütücüyü kullanmalıyım?

C: Belirli bir marka önerimiz yok, ancak bir dişli öğütücü kullanmanız önemlidir. Bıçaklı öğütücülerden uzak durun; espresso yapmak için gerekli olan öğütme boyutunu kontrol etmenize izin vermezler. Bir bıçak öğütücüsünde öğütülmüş kahve çekirdeklerinden iyi bir espresso üretmek imkansız olmasa da çok zordur.

S: Flair ile demlemek için hangi kahve çeşitlerini önerirsiniz?

C: Bütün kahve taze kavrulmuş ve demlemeden dakikalar önce öğütülmüş olmalıdır. Hem espresso harmanları hem de tek orijin espresso için idealdir, genellikle orta ile koyu kavurma çok tercih edilir. Kahve ararken, kavurmacı tarafından espresso için özel olarak yapılan seçimleri kullanmak her zaman en kolay yoldur.

S: Daha az yoğun bir espresso elde etmek için portafiltrenin yarısını kahve ile doldurabilir miyim?

C: Standart bir double espresso yapmanızı ve bardağa kaynar su ekleyerek espressoyu seyreltmenizi öneririz. Daha düşük bir doz kullanmak isterseniz, kol üzerinde en az 14-18 kg kuvvetle 35-45 saniye basınç uygulayabilmek için daha ince öğütme yapmalısınız.

S: Flair double espresso yapıyorsa, neden fincanımda az kahve var?

C: Tipik double espresso geleneksel olarak 45-60 ml verim olarak kabul edilir ve 60 ml, doldurulduğunda silindirin kapasitesidir. Demleme sırasında, öğütülmüş kahve taneciklerinin emilmesi nedeniyle bir miktar su kaybı olur ve portafiltre ile piston arasında bir miktar su tutulur. “Double Espresso” dediğimizde, verimi tanımlamak için demleme oranlarını kullanan yeni standartlara dayandırıyoruz; Ortalama 16-17 gram kahveden 32-34 ml espresso.

S: Espresso ekşi/acı bir tada sahip. Bu durumu nasıl çözebilirim?

C: Acı veya ekşi bir lezzet büyük olasılıkla taneciklerin iriliğime ve suyun sıcaklığına bağlıdır. Kaahveniz çok iri öğütüldüyse, su akışını yavaşlatmak için (temas süresi çok kısa) haznede yeterli dirence sahip olmayacaksınız ve bu durum ekşi bir tat almanıza sebep olacaktır. Ancak taneler çok ince ise, haznede çok fazla dirence sahip olacaksınız ve bu durum su akışını yavaşlatacak (temas süresi çok uzun) ve aşırı ekstrakte kahve oluşacaktır. Bu acı bir tat verebilir. Benzer şekilde, suyunuz 93C derecenin çok altındaysa, espresso ekşi olabilir ve 93 C derecenin çok üzerinde ise bir acı tat verebilir.

S: Demlemeden sonra kahve çekirdeklerini portafiltreden nasıl çıkarabilirim?

C: Puck olarak bilinen kullanılmış kahveyi birkaç farklı şekilde çıkarabilirsiniz. Atık kahveyi kaldırmak için portafilter’i bir çöp kutusunun veya atık kutusunun kenarına vurmanızı öneririz. Ayrıca portafilter’i tersine çevirebilir ve karşı uçtan üfleyebilir veya bir kap/parmağınızla kazabilirsiniz.

S: Portafiltre ile kahve haznesi arasında kalan alanı nasıl temizleyebilirim?

C: Buna gerek yok. Her çekimden sonra portafiltrenizi soğuk suyla duruladığınızda, sepetin altındaki kahve artıkları kaybolacaktır.

S: Ana parçayı standa nasıl monte edebilirim?

C: Flair, cıvata ile veya cıvata olmadan kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ana parçayı ancak, Flair ile sık sık seyahat etmeyi düşünmüyorsanız, tabana monte etmelisiniz. Flair’i kalıcı olarak monte edilmiş halde bırakırsanız ve tabanı ana parçaya cıvatalamak istiyorsanız, önce ana parçanın alt tırnağının standın sonuna kadar ilerlediğinden emin olmanız gerekir. Ana parçanın üst kısmına, tabana yapışmasını sağlamak için yumuşak bir şeyle (kauçuk, plastik, ahşap) dokunabilirsiniz. Sonra ters çevirin ve cıvatayı takın. Yine, Flair’ı sık sık ayırmayı planlıyorsanız, cıvatayı kullanmaya zahmet etmeyin. Cıvata takmak için uygun açı için lütfen aşağıdaki resme bakın.

S: Flair bir garantiye sahip mi?

C: Evet, Flair garanti ile birlikte gelir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. 

Hala Sorunuz mu Var?

Eğer hala sorunuz varsa bize aşağıdaki form veya hello@flairespresso-tr.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

0
Sepet